بت پرستی قرن بیست و یک (قسمت دوم و پایانی)

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

پیشنهاد میکنم اونایی که هنوز قسمت اول رو نخوندند، اول اونو بخونند بعد این پست رو؛ متشکر.

 

بت پرستی قرن بیست و یک (قسمت دوم و پایانی)

 

در قسمت اول عرض شد که تفکر اومانیستی (بت پرستی مدرن) در بستر ظاهر فریب و جذاب مدرنیته خودش رو به جهان عرضه کرد. اما  ما که مدعی هستیم پیرو بهترین، کاملترین و آخرین دین الهی هستیم، در مواجهه با این بت پرستی چه کرده ایم؟! اسلام آخرین دین الهی است، یعنی این دین قادر است نیازهای انسان را از زمان آغاز اسلام تا پایان دوران زندگی بشریت، پاسخگو باشد. دینی است پاسخگوی تمام نیازها در تمام زمان ها تا ابد. یعنی منابعی که خدا در اختیار مسلمانان قرار داد (قرآن، سنت، عقل و اجماع) منبع استخراج راه حل تمام مشکلات انسان است. پس ما مسلمانان و به خصوص شیعیان مسلما در برابر گسترش بت پرستی قرن بیست و یک مسئولیم. اول این که خودمان ناخواسته! بت پرست نشویم، و دوم مراقب خانواده و جامعه باشیم.

 روایت داریم که در انتخاب دوست و همنشین دقت کنید، انسان بدون این که متوجه باشد، از دوست خود اخلاق و روحیات و تفکرات او را کسب می کند و پس از مدتی همانند او میشود. اگر اشتباه نکنم در روایت تعبیر «یسرق» آمده، یعنی بدون این که متوجه باشید که صرف همنشینی و نشست و برخاست و مراوده باعث میشود اخلاق و خصوصیات همنیشن و هم صحبت خود را کسب کنید.

امروز دوستی تنها به عالم واقعی محدود نمیشود؛ دوستی و همنشینی و مراوده به دنیای مجازی هم کشیده شده  و حتی بسیار بیشتر و وسیع تر از دوستی در عالم واقعیت پیش میرود. در دنیای مجازی نوعی از تعاملات و ارتباطات در جریان است که اصلا مشخص نیست که طرف مقابل گونه فردی با چگونه تفکراتی است، حتی اولین بدیهیات یک رابطه در دنیای مجازی مشخص نیست، مثلا مشخص نیست که طرف مقابل زن است یا مرد.

پس رابطه ها در دنیای مجازی حساسیت و دقت بیشتری  را میطلبد و  طبق روایت حتی نباید زیاد با برخی تفکرات ارتباط برقرار کرد. 

کار سختی نیست که بفهمیم چه کسی با چگونه تفکراتی ارتباط دارد. مطالعه چند تا پست یا چند تا نظر از یک دوست مجازی، مشخص میکند که او تحت تأثیر چه تفکرات و اندیشه هایی است و  متأسفانه بدون این که متوجه باشند کم کم تأثیر پذیرفته است. مطالعه دو یا سه نظر از هر فرد، نشان میدهد که  آیا از فیلتر شکن استفاده میکند یا خیر!!؛

 منظور من سایتهای غیر اخلاقی به اون معنا نیست، بطلان و پوچی این سایتها یا شبکه های ماهواره ای بر هر انسان سلیم النفسی واضح و مبرهن است و نیازی به بیان ندارد؛ منظور من بیشتر سایتهایی است که سخنانی کاملا هدف مند رو  در لفافه های مدرن و متمدنانه، فریبنده و به قول معروف روشن فکرانه  القا میکنند. دقت در ارتباط چند ساله یا حتی چند ماهه دوستان مجازی نشان میدهد که به تدریج تأثیر پذیرفته اند. ارزشهایی که تا چند سال پیش حاضر بودند برای دفاع از آن جان خود را فدا کنند، کم کم رنگ باخته و حتی به ضد ارزش تبدیل شده اند. 

اگر به تغییرات ظاهری افراد در یک بازه زمانی دقت کنیم، متوجه تغییرات تفکری او خواهیم شد. نه به طور صد در صد ولی اکثر قریب به اتفاق تغییرات ظاهر، تحت تأثیر تغییرات اعتقادی و تفکری پیش می آید. به عنوان مثال اگر در تغییرات پوششی یک خانم دقت کنیم، افول ارزش حجاب نشان دهنده این مطلب است که او در طی این سالها تحت تأثیر تفکرات مخالف حجاب بوده است؛ حال یا به شکل خیلی سخیف آن، یعنی فیلمهای مستهجن (ماهواره، سی دی و ..)، یا در قالب روشنفکرانه آن، یعنی نوشته های متفکرانه بر ضد حجاب. و این قصه در مورد ظاهر مردان، غیرت آنان و ... قابل رد یابی است. فردی که تا چندی پیش کاملا یک ظاهر مذهبی داشت، کم کم به ظاهری کاملا غیر مذهبی یا بیگانه با مذهب تبدیل شده است. (این سؤال که باطن مهم است یا ظاهر، خود یک مطلب بسیار اساسی است که میتواند در نوشتاری دیگر مورد بررسی قرار بگیرد)

متأسفانه باید گفت سایتهای القا کننده این تفکرات روشنفکرانه که به شدت با ارزشهای دینی در تضادند، عمدتا ده  یا بیست سال حتی از غربی ها هم عقبند. تفکراتی که در غرب مرده است و دیگر طرفداری  ندارد و به اصطلاح  پنبه اش را زده اند و کنار گذاشته اند، تازه در این سایتهای فارسی زبان زنده شده و ترویج میشود. اگر به سایتهای اصلی این تفکرات در اندیشه فیلسوفان غربی نگاه کنیم، مبینیم که پوچی بسیاری از این نظرات ثابت شده و اگر هم الان طرفدارانی دارد، درست مثل همین فارسی زبانهاست که حتی از الگوهای غربی خود عقب افتاده اند. 

بله تبلیغ اثر دارد. آنقدر عقاید و تفکرات خودشان را با ظاهری فریبنده و با مارک  روشنفکری تبلیغ کردند ،که ما هم باورمان شده است. باورمان شده است که آنها راست میگویند و دین ما دین انسانهای اومول و بی سواد است. دین آدمهای دهه شصت. دین ما قدیمی شده  و دیگر کارایی ندارد. آنقدر رفتیم و در معرض تبلیغاتشان قرار گرفتیم که اثر پذیرفتیم بدون این که متوجه این سیر تغییراتمان باشیم. فکر نکنیم که آنها صریح تبلیغ میکنند که از دینت دست بردار! نه مسلما این طور ساده لوحانه تبلیغ نمیکنند.

قدم اول اعتماد سازی است. اول با حرفهای قشنگ، خوب و دلپذیر اعتماد جلب میکنند. بعد با شبهات زیبا!! ارزشها را نشانه میگیرند و بعد شروع میکنند بنای فکری خودشون را در ذهن ما میسازند و ما هم بدون این که تحقیق کنیم و از دین شناس واقعی بپرسیم، سخنان آنان را قبول میکنیم.

اصلا بسیاری از این شبهه ها پایه و اساس ندارند و نوعی مغالطه و فریب فکری اند. فکر ما را دچار خطا میکنند که بدیهیات را هم نتوانیم ببینیم، یا هر طور که آنها خواسته اند ببینیم و فکر کنیم. ولی ما خودمان را در معرض این تفکرات قرار میدهیم و سخنان آنان را  نشانه تمدن و روشنفکری میدانیم. 

در تمامی حرفهای آنان یک چیز مشترک قابل ردیابی است. آنها زندگی را در همین دنیا محدود کردند. شاید به صورت صریح بیان نکنند؛ ولی مسلم است که فرض تمام آن تفکرات این است که زندگی همین دنیاست و بس؛ پس تا میتوانید برای آبادانی همین دنیا بکوشید. باید طوری هدف بندی کرد که مبادا به زندگی دنیا لطمه ای وارد شود. مبادا برای ساخته شدن روحمان، کمی سختی بکشیم. (راستی مگه اونا به روح هم اعتقاد دارند؟! (بد نیست به پست انسان شناسی ما مراجعه کنید.) ببخشید،  از این جا به بعدش رو خودمونی تر حرف میزنم:

 

مبانی فکری اونا انسان رو محدود به جسم، و زندگی رو محدود به دنیا میدونه. چون دینشون رو گذاشتند کنار(فقط محدود به یکشنبه ها تو کلیساست) و از طرف دیگه نتونستند با عقل خودشون (عقل ماتریالیستی) روح و قیامت رو اثبات کنند، اونا رو گذاشتند رو طاقچه.

اصلا انسان نمیتونه بدون وحی و دین،  «روح» و «آخرت» رو بشناسه. چون امور مادی نیستند که بشه آزمایش کرد و دید و ... تا بخوایم بشناسیم و برای اون نسخه بپیچیم. ناچاریم به وحی رجوع کنیم. 

اما ما چرا دنباله رو اونا شدیم، ما چرا دینمون رو گذاشتیم رو طاقچه و حرفای خوش خط و خال اونا ما رو داره بازی میده!؟

 چرا ما او نا رو نسبت به خودمون دلسوزتر از خدا میدونیم که حرفاشون حتی بدیهیات دین ما رو داره پس میزنه؟ 

مگه غیر اینه که فقط خدا نسبت به ما و زوایای روحی و جسمی ما و دنیای ما  آخرت ما آگاهه؟! مگه عالم تر از خدا هم پیدا میشه؟! پس فقط خدای علیم شایستگی نسخه پیچیدن برای ما داره.

خدا هم سختی های دنیا رو میدونه و هم ظرفیتای انسان رو. پس متناسب با هردو و با توجه به هدف کمالی انسان، دستوراتی رو به انسان داده که با کمترین سختی به بیشترین کمال و سعادت دست پیداکنه. دستورات دیگه شاید سختیشون ظاهرا کمتر باشه (اونم فقط در دنیا) ولی سعادتشون بسیار کمتره اگه نگیم هیچه یا برعکسه.

 پس چی شده که دستورای خدا رو کهنه میدونیم و حرفای اونا رو طلا؟!

 بله قبول دارم حرف خوب هم زیاد دارند ولی چون بر اصول و شناخت کافی از انسان نبوده، یا دچار افراطند یا تفریط. اصلا اگه تو حرفاشون خوبی نباشه که کسی قبولشون نمیکنه. ولی باید دقت کرد که خوب مطلق فقط حرف خداست. دستور خدا حتی اگه به کام ما شیرین نیاد یا به عقل ما جور در نیاد، مطمئنا خیر مطلقه. اگه عقل ما درک نمیکنه، نقص از عقل ماست نه از سوی خدای جل و اعلی. 

بسیاری از حرفای قشنگ اونا که ما رو مجذوب خودش کرده، در حد اعلی و کاملش در دین ما هست؛ در قرآن ما هست، در روایات ما هست. ولی متأسفانه نه خودمون رفتیم ببینیم، نه اونا. و متأسفانه تبلیغات ما هم که حتی در جامعه خودمون کمه چه برسه در دنیا. آره ابزارهای تبلیغاتی دست اوناست و هر کاری میخواند میکنند. اگه هم سایتاشون اینجور تشخیص داده بشه که مناسب نیست و باید فیلتر بشه، ما با فیلتر شکن میریم و ازشون بهره میبریم!!!!

بدبختی اینه که تبلیغای اونا علیه اسلام، روی ما هم اثر گذاشته و ما هم باورمون شده. بدبختی اینه که دینمون را داریم از حرفای اونا میشناسیم و از اونا میگیریم نه از دین شناس!!

 خیلی حرف زدم.

 ولی یه سؤال مهم دارم، واقعا و انصافا اینقدر که ذهنمون رو در معرض تفکرات اونا گذاشتیم، در معرض آموزه های اصیل و ناب دینمون گذاشتیم. فقط از نظر کمی نمیگما، از نظر کیفی هم میگم. یعنی علیه دین جبهه میگریم و میخونیم، ولی حرفای اونا رو با آغوش باز و حتی بدون اندک دقت و حساسیت!!! آخه همونطور که گفتم اونا قرن بیست و یکمی اند نه قرن 14!!!

 واقعا چه قدر رفتیم سراغ دین. اصلا دین رو کجا باید جستجو کرد. اصلا میتونیم یه زیبایی از دینمون نام ببریم؟ یا طبق القائات اونا فقط از دینمون زشتی میاد به ذهنمون؟ 

 

و توصیه پایانی:

اشتباه دینداران را نباید به پای دین نوشت. باید دین را از معصوم گرفت که حتی احتمال اشتباه هم ندارد و در حال حاضر از کسی گرفت که قرآن شناس و معصوم شناس باشد.

 

دوستان، مراقب دوستان خود باشیم، همیشه همنشین گل باشیم تا عطر گل به خود گیریم....

 

 

 (اثرفوق از یک رباطی دانشجوی دکتری فلسفه میباشد  )

 

 

 

/ 45 نظر / 30 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد

باسلام[گل][متفکر]متن جالبی بود.

پاتخت

سلام بر مردمان خونگرم رباط جناب آقای اورعی با سلام و خداقوت خدمت شما عرض کنم که شخصی به نام مجید در وبلاگ پایتخت پیام گذاشته که وبلاگ رباط غیر فعال شده و مسبب این کار هم امثال شما وبلاگ پاتخت هستید. باور کنید از وقتی که شما مرا از لینک حذف کردید و من هم متقابلاً همین کار را کردم دیگر به شما سر نزده بودم چون که لینک شما را حذف کرده بودم. الان هم ابتدا به چلچورفتم و از انجا وارد شدم تا پیغامی برایتان بگذارم که برادر من شما که رزمنده هستید نباید با چند انتقاد کنار بکشید و در این راه باید انتقادها را به جان خرید. هر چند من از دست شما نارحت بودم که گفته بودید نظام را زیر سوال برده اید و بعداً دیدم که نظرتان را داده اید. جالب است برخی همرزمان شما که افراطی هم هستند از من انتقاد می کنند که چرا برخی جاها از نظام حمایت می کنی و یا این که چرا در انتخابات برای عارف و روحانی تبلیغ کردی بهتر بود یا تحریم می کردی یا سکوت ولی خوب من به تکلیف خود عمل کردم و شما هم به تکلیف و تشخیص خود عمل می کنید. از شما انتظار دارم که حداقل جواب این مجید را بدهید که اگر فعالیت خود را متوقف کرده اید دلیل دیگری دارد. التماس دعا

پاتخت

سلام بر مردمان خونگرم رباط جناب آقای اورعی با سلام و خداقوت خدمت شما عرض کنم که شخصی به نام مجید در وبلاگ پایتخت پیام گذاشته که وبلاگ رباط غیر فعال شده و مسبب این کار هم امثال شما وبلاگ پاتخت هستید. باور کنید از وقتی که شما مرا از لینک حذف کردید و من هم متقابلاً همین کار را کردم دیگر به شما سر نزده بودم چون که لینک شما را حذف کرده بودم. الان هم ابتدا به چلچورفتم و از انجا وارد شدم تا پیغامی برایتان بگذارم که برادر من شما که رزمنده هستید نباید با چند انتقاد کنار بکشید و در این راه باید انتقادها را به جان خرید. هر چند من از دست شما نارحت بودم که گفته بودید نظام را زیر سوال برده اید و بعداً دیدم که نظرتان را داده اید. جالب است برخی همرزمان شما که افراطی هم هستند از من انتقاد می کنند که چرا برخی جاها از نظام حمایت می کنی و یا این که چرا در انتخابات برای عارف و روحانی تبلیغ کردی بهتر بود یا تحریم می کردی یا سکوت ولی خوب من به تکلیف خود عمل کردم و شما هم به تکلیف و تشخیص خود عمل می کنید. از شما انتظار دارم که حداقل جواب این مجید را بدهید که اگر فعالیت خود را متوقف کرده اید دلیل دیگری دارد. التماس دعا

پاتخت

سلام بر مردمان خونگرم رباط جناب آقای اورعی با سلام و خداقوت خدمت شما عرض کنم که شخصی به نام مجید در وبلاگ پایتخت پیام گذاشته که وبلاگ رباط غیر فعال شده و مسبب این کار هم امثال شما وبلاگ پاتخت هستید. باور کنید از وقتی که شما مرا از لینک حذف کردید و من هم متقابلاً همین کار را کردم دیگر به شما سر نزده بودم چون که لینک شما را حذف کرده بودم. الان هم ابتدا به چلچورفتم و از انجا وارد شدم تا پیغامی برایتان بگذارم که برادر من شما که رزمنده هستید نباید با چند انتقاد کنار بکشید و در این راه باید انتقادها را به جان خرید. هر چند من از دست شما نارحت بودم که گفته بودید نظام را زیر سوال برده اید و بعداً دیدم که نظرتان را داده اید. جالب است برخی همرزمان شما که افراطی هم هستند از من انتقاد می کنند که چرا برخی جاها از نظام حمایت می کنی و یا این که چرا در انتخابات برای عارف و روحانی تبلیغ کردی بهتر بود یا تحریم می کردی یا سکوت ولی خوب من به تکلیف خود عمل کردم و شما هم به تکلیف و تشخیص خود عمل می کنید. از شما انتظار دارم که حداقل جواب این مجید را بدهید که اگر فعالیت خود را متوقف کرده اید دلیل دیگری دارد. التماس دعا

پاتخت

سلام بر مردمان خونگرم رباط جناب آقای اورعی با سلام و خداقوت خدمت شما عرض کنم که شخصی به نام مجید در وبلاگ پایتخت پیام گذاشته که وبلاگ رباط غیر فعال شده و مسبب این کار هم امثال شما وبلاگ پاتخت هستید. باور کنید از وقتی که شما مرا از لینک حذف کردید و من هم متقابلاً همین کار را کردم دیگر به شما سر نزده بودم چون که لینک شما را حذف کرده بودم. الان هم ابتدا به چلچورفتم و از انجا وارد شدم تا پیغامی برایتان بگذارم که برادر من شما که رزمنده هستید نباید با چند انتقاد کنار بکشید و در این راه باید انتقادها را به جان خرید. هر چند من از دست شما نارحت بودم که گفته بودید نظام را زیر سوال برده اید و بعداً دیدم که نظرتان را داده اید. جالب است برخی همرزمان شما که افراطی هم هستند از من انتقاد می کنند که چرا برخی جاها از نظام حمایت می کنی و یا این که چرا در انتخابات برای عارف و روحانی تبلیغ کردی بهتر بود یا تحریم می کردی یا سکوت ولی خوب من به تکلیف خود عمل کردم و شما هم به تکلیف و تشخیص خود عمل می کنید. از شما انتظار دارم که حداقل جواب این مجید را بدهید که اگر فعالیت خود را متوقف کرده اید دلیل دیگری دارد. التماس دعا

پاتخت

سلام بر مردمان خونگرم رباط جناب آقای اورعی با سلام و خداقوت خدمت شما عرض کنم که شخصی به نام مجید در وبلاگ پایتخت پیام گذاشته که وبلاگ رباط غیر فعال شده و مسبب این کار هم امثال شما وبلاگ پاتخت هستید. باور کنید از وقتی که شما مرا از لینک حذف کردید و من هم متقابلاً همین کار را کردم دیگر به شما سر نزده بودم چون که لینک شما را حذف کرده بودم. الان هم ابتدا به چلچورفتم و از انجا وارد شدم تا پیغامی برایتان بگذارم که برادر من شما که رزمنده هستید نباید با چند انتقاد کنار بکشید و در این راه باید انتقادها را به جان خرید. هر چند من از دست شما نارحت بودم که گفته بودید نظام را زیر سوال برده اید و بعداً دیدم که نظرتان را داده اید. جالب است برخی همرزمان شما که افراطی هم هستند از من انتقاد می کنند که چرا برخی جاها از نظام حمایت می کنی و یا این که چرا در انتخابات برای عارف و روحانی تبلیغ کردی بهتر بود یا تحریم می کردی یا سکوت ولی خوب من به تکلیف خود عمل کردم و شما هم به تکلیف و تشخیص خود عمل می کنید. از شما انتظار دارم که حداقل جواب این مجید را بدهید که اگر فعالیت خود را متوقف کرده اید دلیل دیگری دارد. التماس دعا

پاتخت

سلام بر مردمان خونگرم رباط جناب آقای اورعی با سلام و خداقوت خدمت شما عرض کنم که شخصی به نام مجید در وبلاگ پایتخت پیام گذاشته که وبلاگ رباط غیر فعال شده و مسبب این کار هم امثال شما وبلاگ پاتخت هستید. باور کنید از وقتی که شما مرا از لینک حذف کردید و من هم متقابلاً همین کار را کردم دیگر به شما سر نزده بودم چون که لینک شما را حذف کرده بودم. الان هم ابتدا به چلچورفتم و از انجا وارد شدم تا پیغامی برایتان بگذارم که برادر من شما که رزمنده هستید نباید با چند انتقاد کنار بکشید و در این راه باید انتقادها را به جان خرید. هر چند من از دست شما نارحت بودم که گفته بودید نظام را زیر سوال برده اید و بعداً دیدم که نظرتان را داده اید. جالب است برخی همرزمان شما که افراطی هم هستند از من انتقاد می کنند که چرا برخی جاها از نظام حمایت می کنی و یا این که چرا در انتخابات برای عارف و روحانی تبلیغ کردی بهتر بود یا تحریم می کردی یا سکوت ولی خوب من به تکلیف خود عمل کردم و شما هم به تکلیف و تشخیص خود عمل می کنید. از شما انتظار دارم که حداقل جواب این مجید را بدهید که اگر فعالیت خود را متوقف کرده اید دلیل دیگری دارد. التماس دعا

پاتخت

سلام بر مردمان خونگرم رباط جناب آقای اورعی با سلام و خداقوت خدمت شما عرض کنم که شخصی به نام مجید در وبلاگ پایتخت پیام گذاشته که وبلاگ رباط غیر فعال شده و مسبب این کار هم امثال شما وبلاگ پاتخت هستید. باور کنید از وقتی که شما مرا از لینک حذف کردید و من هم متقابلاً همین کار را کردم دیگر به شما سر نزده بودم چون که لینک شما را حذف کرده بودم. الان هم ابتدا به چلچورفتم و از انجا وارد شدم تا پیغامی برایتان بگذارم که برادر من شما که رزمنده هستید نباید با چند انتقاد کنار بکشید و در این راه باید انتقادها را به جان خرید. هر چند من از دست شما نارحت بودم که گفته بودید نظام را زیر سوال برده اید و بعداً دیدم که نظرتان را داده اید. جالب است برخی همرزمان شما که افراطی هم هستند از من انتقاد می کنند که چرا برخی جاها از نظام حمایت می کنی و یا این که چرا در انتخابات برای عارف و روحانی تبلیغ کردی بهتر بود یا تحریم می کردی یا سکوت ولی خوب من به تکلیف خود عمل کردم و شما هم به تکلیف و تشخیص خود عمل می کنید. از شما انتظار دارم که حداقل جواب این مجید را بدهید که اگر فعالیت خود را متوقف کرده اید دلیل دیگری دارد. التماس دعا

منیره کامران

سلام پس چرا وبلاگتون انقدر آرومه ؟ نیستین خیلی وقته

سيف الله

پر رباط کادرو؟